USMF logo

Institutional Repository in Medical Sciences
of Nicolae Testemitanu State University of Medicine and Pharmacy
of the Republic of Moldova
(IRMS – Nicolae Testemitanu SUMPh)

Biblioteca Stiintifica Medicala
DSpace

University homepage  |  Library homepage

 
Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/20.500.12710/22170
TitleAtitudini și moralitate în donarea de organe
AuthorsTalasimov, Irina
Keywordsdonare post-mortem;factori socio-economici;religie;cunoștințe despre transplant;altruism;moarte
Issue Date2022
PublisherUniversitatea de Stat de Medicină şi Farmacie "Nicolae Testemiţanu" din Republica Moldova
CitationTALASIMOV, Irina. Atitudini și moralitate în donarea de organe: [poster]. In: Conferinţa ştiinţifică anuală "Cercetarea în biomedicină și sănătate: calitate, excelență și performanță", 19-21 octombrie 2022: culegere de postere electronice. 2022, p. 71.
AbstractIntroducere: Principalele dileme în contextul donării pornesc de la numărul foarte mic de organe care pot fi transplantate în raport cu nevoia existentă, de unde si importanța corectitudinii distribuirii acestor resurse, precum și informării populației.Scopul: Explorarea credintelor cu privire la donarea de organe a disponibilității de a dona a posibililor determinanti cauzali ai deciziei de a dona. Materiale and metode: Pub Med, Google Scholar, Research Gate. Rezultate: Motivele ce influentează disponibilitatea de a dona: religia ca încălcare a integrității morale si respectare a traditiilor versus realizarea unui act suprem de bunatate si recunostința, familia prin prisma convingerilor legate de donarea de organe, sistemul medical si îndeosebi nencrederea în acesta, cunosțintele despre donare. Concluzie: Este necesară reglementarea și facilitarea deciziei cu privire la donare în timpul vieții. Posibilele campanii de constientizare ar trebui să facă apel la perspectiva "mecanicista" asupra donării. De asemenea, ar trebui evidentiată și răspîndită informatia despre certitudinea și ireversibillitatea morții cerebrale.
metadata.dc.relation.ispartofConferinţa ştiinţifică anuală "Cercetarea în biomedicină și sănătate: calitate, excelență și performanță", 2022
URIhttps://conferinta.usmf.md/wp-content/uploads/culegere_de_postere_2022.pdf
https://repository.usmf.md/handle/20.500.12710/22170
Appears in Collections:Conferinţa ştiinţifică anuală "Cercetarea în biomedicină și sănătate: calitate, excelență și performanță", 19-21 octombrie, 2022: Culegere de postere

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
ATITUDINI_SI_MORALITATE_IN_DONAREA_DE_ORGANE.pdf255.14 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.

 

Valid XHTML 1.0! DSpace Software Copyright © 2002-2013  Duraspace - Feedback